Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii bugetari februarie 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii bugetari februarie 2017

Buna ziua,

In legarura cu marirea salarilor pentru personalul artistic, cei 50% ramane valabil?
Inteleg ca exista ordonanta 9/2017 care aduce ceva modificari !?

Daca poate ajuta cineva.
Multumesc
OUG nr. 9/2017 privind unele măsuri bugetare în anul 2017, proroga anumite termene, precum şi modifica şi completeaza uneler acte normative.

Prin urmare, majorarile de salariu de la 01.02.2017 nu sunt afectate.

OUG 9/2017
Art. 1.
(1) În perioada 1 martie-31 decembrie 2017, se menţin în plată la nivelul acordat pentru luna februarie 2017
cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare lunară, precum şi cuantumul sporurilor, indemnizaţiilor, compensaţiilor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut, solda lunară brută/salariul lunar brut, indemnizaţia brută de încadrare de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, în măsura în care îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii şi nu se aplică valoarea de referinţă şi coeficienţii de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare prevăzuţi în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare.
.......