Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Unde declari căsătoria din strainatate?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Unde declari căsătoria din strainatate?

Bună ziua ! O căsătorie realizata pe teritoriul Turciei cu cetățean turc odată intoarsa în România unde trebuie declarata ?
Actele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite la autorităţile străine, au putere doveditoare în România numai dacă sunt transcrise în registrele de stare civilă române.
TRANSCRIEREA ACTELOR DE STARE CIVILĂ, venite din străinătate, SE EFECTUEAZĂ CU APROBAREA primarului unitatii administrativ-teritoriale de la locul de domiciliu al solicitantului cu avizul prealabil al Serviciului Public Comunitar Judetean de Evidenta a Persoanelor.

[ link extern ] /
Mulțumesc mult !