avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... conflict de interese
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

conflict de interese

Buna seara. Poate obtine un post de secretar-contabil prin concurs cumnatul directorului de scoala? Intervine conflictul de interese in aceasta situatie? Daca directorul se abtine de la orice act privind promovarea concursului cumnatului mai intervine conflictul de interese?Sau daca directotul este in concediu cand se da concursul mai este confict de interese? Pentru ca in mod normal oricine indeplineste conditiile de participare poate participa si promovaconcursul nu-i asa? binen-teles daca obtine punctaj. Va rog sa ma lamuriti si sa-mi dati si un cadru legal..nu stiu unde sa caut.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cristina I. , utilizator 10:27, 15 Februarie 2017
Buna ziua. Legislația privind conflictul de interese a tot primit diverse interpretări in ultimul timp (si incriminări si dezincriminari), așa încât, cu privire la aceasta problema, s-ar putea spune, intr-o oarecare măsura, "câte capete, atâtea idei"... din păcate. Cum in legislația penală se incriminează conflictul de interese si intre afini pana la gr II, cred ca e important de știut dacă acest cumnat este fratele soției sau soțul surorii soției. In ce privește faptul ca, pe perioada concursului, directorul (al cărui cumnat vizează postul scos la concurs), acest aspect e irelevant, căci aceasta calitate se menține si pe perioada concediului (nu încetează sa fie director si nici cumnat in acele câteva zile).
Buna ziua. Legislația privind conflictul de interese a tot primit diverse interpretări in ultimul timp (si incriminări si dezincriminari), așa încât, cu privire la aceasta problema, s-ar putea spune, intr-o oarecare măsura, "câte capete, atâtea idei"... din păcate. Cum in legislația penală se incriminează conflictul de interese si intre afini pana la gr II, cred ca e important de știut dacă acest cumnat este fratele soției sau soțul surorii soției. In ce privește faptul ca, pe perioada concursului, directorul (al cărui cumnat vizează postul scos la concurs), acest aspect e irelevant, căci aceasta calitate se menține si pe perioada concediului (nu încetează sa fie director si nici cumnat in acele câteva zile).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă ar fi să particip la concursul pentru funcția de director ... Ruști Lucian-Vasile Ruști Lucian-Vasile Dacă ar fi să particip la concursul pentru funcția de director /director adjunct școală, aș promova, aș fi numit în funcție iar contabila instituției ... (vezi toată discuția)
Legislatie privind conflictul de interese indii indii Imi puteti spune unde ma pot documeta despre "confictul de interese"Cineva zicea "codul etic" dar am citit si mai nimik ..... (vezi toată discuția)
Impediment angajare in sistemul bugetar andrei_70 andrei_70 As dori sa stiu daca exista vreo prevedere care sa interzica, ca in aceeasi unitate sa lucreze rude. De exemplu daca in momentul in care am participat la ... (vezi toată discuția)