Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegatii

Buna ziua,

Care este diurna externa maxima deductibila de catre o societate comerciala cu capital integral privat, pentru deplasari in Olanda- valabila pe anul 2017 ? Care este numarul maxim de zile pentru delegatii in Olanda timp de 12 luni?
Pentru Olanda, diurna maxima neimpozabila este de 2,5 x 35 euro/zi = 87,5 euro/zi.

Indemnizatia pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, a carei valoare depaseste de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru salariatii din institutiile publice se supune impozitului pe salarii si se include in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii, indiferent de entitatea platitoare.

Codul Muncii prevede ca delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice pe parcursul unui an si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice numai cu acordul salariatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic