Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire executorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire executorie

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in aceasta problema ,fiul meu(eu sint tatal ) a facut diferite imprumuturi pe la banci (de care eu nu am stiut ) din care a restituit o parte din suma si dupa aceea a plecat in strainatate si nu mai stiu nimic de el .Ieri m-am trezit cu un mesaj pe telefonul meu prin care sint anuntat ca mi sa instituit poprire executorie mie ,eu fiind pensionar si avind card de pensii la banca .Este adevarat ca are domiciliul pe adresa mea dar eu sint proprietarul locuintei, iar el cu banii care ia imprumutat nu stiu ce a facut nu a adus acasa nici un leu .Este legal ca sa-mi puna mie poprire pe pensie daca el are datorii ? .Va multumesc.
Nu o sa va puna poprire pe pensie.
In mesaj sint anuntat de banca in felul urmator ,in data de 14-03-2017 s-a instituit o poprire executorie ,suma..... ,nr.dosar.....executor .......Comform mesajului primit inseamna ca deja sa facut poprirea ?

vasileU, utilizator
Nu dvs, ci lui.
El nu are de unde sa aiba cont in banca ,e plecat din tara .Va multumesc pentru raspunsurile date ,dar as vrea sa stiu si parerea unui Domn avocat.
vasileU, utilizator
Vi s-a raspuns: nu aveti cum sa aveti dvs. poprire pe cont. Doar daca ati fost codebitor in acel imprumut. Daca s-a facut poprire pe contul dvs., fara sa fiti codebitor, depuneti contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta.