Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu pentru un credit de nevoi personale ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu pentru un credit de nevoi personale luat in 2008

Tocmai am fost anuntat prinr-un mesaj pe telefon ca am poprire pe cont. Am verificat pe internet, si intr-adevar, apare un dosar la judecatorie pt incheiere de executare silita, care este si admisa.
In 2008 am facut un credit de nevoi personale..un descoperire de card si un card de cumparaturi sau ceva de genul.In 2010 am achitat in totalitate unul dintre ele,dupa care nu am mai primit nici o scrisoare,nici un mesaj de la banca.Asta pana ieri,can m-au anuntat prin mesaj ca am poprire pe cont. Este normal sa procedeze asa?In 2010 nu lucram, dar acum lucrez,puteau sa ma cheme sa facem o reesalonare sau o refinantare. Este legal sa faca poprirea mai tarziu de 3 ani?Nu se prescrie?Se poate ataca aceasta decizie undeva?
Buna ziua,

Da, puteti face contestatie la executare si sa invocati prescriptia. Exista sanse sa se fi intrerupt curgerea teremnului si creanta sa nu fie prescrisa.
Dvs incercati cu o contestatie la executare, daca sunteti sigur ca aveti dreptate.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Nu sunt sigur ca am dreptate..stiu doar ca am facut creditul in 2008 si in 2010 am achitat jumatate din el si de atunci nu am mai primit nici o instiintare...
Unde sa fac aceasta contestatie la executare?
atunci nu prea aveti dreptate, se poate sa nu fie prescris creditul. Depuneti la judecatoria unde s-a incuviintat executarea, cea de la sediul executorului judecatoresc.
Adica la judecatoria Brasov,sau la sediul Biroului Executorului Judecatoresc ?
Judecatoria de la sediul executorului judecatoresc, Judecatoria Brasov daca executorul are sediul in Brasov