Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere locuinta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere locuinta

Bua ziua, ce documente se depun la ANAF daca se obtin venituri din inchirierea unei locuinte? Unde se depun aceste documente, la organul fiscal unde proprietarul locuieste efectiv (chiar daca e in alt judet) sau la organul fiscal in raza teritoriala a locuintei inchiriate? Va multumesc
La ANAF din judetul/localitatea unde aveti domiciliul.
Ca ex, proprietar al unui apartament din Buc sector2, are domiciliul in Buc sector6:
-pentru venituri provenite din inchiriere, depune dosarul cu documente la ANAF sector 6,
-pentru impozit teren/cladiri, plateste la Administratia financiara sector 2.
oldgeorge, utilizator