avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere locuinta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere locuinta

Bua ziua, ce documente se depun la ANAF daca se obtin venituri din inchirierea unei locuinte? Unde se depun aceste documente, la organul fiscal unde proprietarul locuieste efectiv (chiar daca e in alt judet) sau la organul fiscal in raza teritoriala a locuintei inchiriate? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: oldgeorge , utilizator 07:55, 15 Martie 2017
La ANAF din judetul/localitatea unde aveti domiciliul.
Ca ex, proprietar al unui apartament din Buc sector2, are domiciliul in Buc sector6:
-pentru venituri provenite din inchiriere, depune dosarul cu documente la ANAF sector 6,
-pentru impozit teren/cladiri, plateste la Administratia financiara sector 2.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Martie 2017
oldgeorge, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vă rog să mă ajutați legat de procedura prin care anunț anaf-ul de închirierea unei locuințe oana ristea oana ristea Buna ziua, Va rog sa ma ajutati legat de procedura prin care anunt ANAF-ul de inchirierea unei locuinte. Sunt din provincie, dar am o garsoniera in Bucuresti ... (vezi toată discuția)
Restituirea taxei auto M@rion M@rion Am inteles ca cererea pentru restituirea taxei auto se depune la fisc. Dar la care? (M-am mutat in alt judet, iar masina n-am apucat s-o inmatriculez inca. CI ... (vezi toată discuția)
Informatii punct de lucru: unde se declara contractele de inchiriere? venerastancu venerastancu Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie dificila legata de o organizatie care are un punct de lucru in Bucuresti, am aceste informatii cat se poate de sigure, ... (vezi toată discuția)