Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calcul salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calcul salariu

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu calcularea salariului net (bani luati in mana) pt: inspector de specialitate grad IA (studii superioare de lunga durata + master) :
- salariu brut 2297 lei
- salariu incadrare 1955 lei
- spor vechime: 17,5%
- spor conditii vatamatoare 10%
Va multumesc !!!!
La brut de 2297 lei calculul se face astfel:
- somaj 0.5% = 11 lei
- pensii 10.5% = 241 lei
- sanatate 5.5% = 126 lei
- (deducere 190 lei) ... atentie calcul facut pentru o singura persoana la deducere
- venit impozabil 1729 lei
- impozit 277 lei
... venit net = 1642 lei
Buna seara,

Nu am copii deci probabil se considera 0 persoane in intretinere.
Un calcul mai explicit va rog mult. Nu am inteles cum ati ajuns la suma finala
Va multumesc !!! :vishenka: