Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nedeclararea chiriilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nedeclararea chiriilor

Buna ziua,nepotul meu a stat in chirie la cineva unde platea 100 euro chirie si a lasat 200 euro garantie,dupa 8 luni a plecat si proprietarul nu i-a restituit garantia,doar nu aveau nici un contract.Unde trebuie sa-i faca plangere pentru evaziune cred ca face propietarul.Multumesc.
Plangerea pentru evaziune nu il ajuta sa recupereze suma. Din pacate are nevoie de contract pentru recuperarea banilor. Faceti o notificare scrisa proprietarului sa va dea suma si il avertizati ca ii veti depune plangere la ANAF pentru evaziune si la politie pentru inselaciune.
Buna,nu la parchet trebuie sa faca plangere,banii oricumnu-i mai da dar sa nu mai pateasca si altii la fel