avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz semnare act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz semnare act aditional

Ma confrunt cu doua situatii ;
-la nivel de firma s-a hotarat majorarea salariul la toto angajatii cu o anumita suma
-la salariatii care au salariul minim pe economie s-a majorat salariul pana la 1450 brut
In ambele cazuri anumiti salariati refuza sa semneze actele aditionale,ca ei vor mai multi bani.Cum pot sa rezolv situatia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:28, 30 Martie 2017
Majorarea salariilor al carui cuantum se situeaza sub 1450 lei, se face prin decizie individuala sau colectiva de catre angajator.

Majorarea salariilor al carui cuantum se situeaza peste 1450 lei, se face prin incheierea uni act aditional la c.i.m.
In ambele cazuri s-au incheiat acte aditionale individuale,dar unii refuza sa le semneze.
Daca salariatii sunt dintre cei cu salariu sub 1450 lei, atunci se va emite decizie de modificare a salariului.
Adica sa-i aduc salariul la valoarea anterioara?
Cum sa-i aduceti la valoarea anterioara?

Am scris destul de clar : Majorarea salariilor al carui cuantum se situeaza sub 1450 lei, se face prin decizie individuala sau colectiva de catre angajator. Altfel spus, pentru salariatii care au salarii sub 1450 lei se emite decizie individuala sau colectiv de munca. (se majoreaza salariulu de la ... la 1450 lei)

Alte discuții în legătură

Salariul minim pe economie Kyrcea Kyrcea Buna ziua. Lucrez la o firma de paza cu contract pe 3 luni cu varianta de prelungire si as dori sa stiu daca de la 1 februarie trebuie sa scrie pe contract ... (vezi toată discuția)
Salariatii care au refuzat semnarea actului aditional de majorare a salariului brut s-au razgandit. cum procedez? Amedeea2005 Amedeea2005 SPETA: O parte din salariati au refuzat semnarea actului aditional la CIM de majorare a salariului brut in contextul transferarii contributiilor CAS și CASS ... (vezi toată discuția)
Legislatie onicico onicico Anul trecut salariul minim a fost de 1450lei.De la 1 ianuarie 2018 s-a mărit.Angajarea mea s-a facut in noiembrie 2017 cu 1450.Nu ar fi trebuit să primesc un ... (vezi toată discuția)