Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz semnare act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz semnare act aditional

Ma confrunt cu doua situatii ;
-la nivel de firma s-a hotarat majorarea salariul la toto angajatii cu o anumita suma
-la salariatii care au salariul minim pe economie s-a majorat salariul pana la 1450 brut
In ambele cazuri anumiti salariati refuza sa semneze actele aditionale,ca ei vor mai multi bani.Cum pot sa rezolv situatia?
Majorarea salariilor al carui cuantum se situeaza sub 1450 lei, se face prin decizie individuala sau colectiva de catre angajator.

Majorarea salariilor al carui cuantum se situeaza peste 1450 lei, se face prin incheierea uni act aditional la c.i.m.
In ambele cazuri s-au incheiat acte aditionale individuale,dar unii refuza sa le semneze.
Daca salariatii sunt dintre cei cu salariu sub 1450 lei, atunci se va emite decizie de modificare a salariului.
Adica sa-i aduc salariul la valoarea anterioara?
Cum sa-i aduceti la valoarea anterioara?

Am scris destul de clar : Majorarea salariilor al carui cuantum se situeaza sub 1450 lei, se face prin decizie individuala sau colectiva de catre angajator. Altfel spus, pentru salariatii care au salarii sub 1450 lei se emite decizie individuala sau colectiv de munca. (se majoreaza salariulu de la ... la 1450 lei)