Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie

Buna ziua. Lucrez la o firma de paza cu contract pe 3 luni cu varianta de prelungire si as dori sa stiu daca de la 1 februarie trebuie sa scrie pe contract salariul minim pe economie de 1450 sau poate sa mai amane si sa scrie tot 1250 cat era salariul vechi.
In speta, se va emite o decizie de majorare a salariului sau se va incheia un act aditional de modificare a acestuia incepand cu 01.02.2017.
Adica exista riscul ca in luna martie sa iau tot 1250 brut sau e 100% sigur ca voi lua 1450 ? De exemplu daca cer maine o copie a contractului si pe contract scrie ca in luna februarie am tot 1250 brut ce pot face? Multumesc.
Dvs trebuie sa solicitati decizia de majorare a asalariului la1450 lei sau actul aditional de modificare a acestuia.

De cate ori intervine o modificare la c.i.m. nu trebuie sa se schimbe continutul c.i.m. prin incheierea unuia nou...modificarea c.i.m. se poate face :
- prin act aditional cu acordul partilor

- prin decizie a angajatorului, in conditiile prevazute de Codul Muncii.

Cand veti primi salariul pentru luna februarie in luna martie trebuie sa incasati 1450 lei brut - 1065 lei net.