Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... urgent!act vanzare teren fara semnatura ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

urgent!act vanzare teren fara semnatura uzufructuarului de drept -valabil?

In 88 am cumparat de la bunica mea o casa. Eu am dobandit nuda proprietate, iar ea are drept de uzufruct viager( pe care si-l exercita). In 98 am vandut o parte din teren fratelui meu, teren pe care si-a construit o casa. Bunica mea (uzufructuarul) nu a semnat acest document (deoarece nu a fost solicitata de notar). Cand mi-am schimbat buletinul anul acesta, am fost obligat sa o aduc pe bunica mea, ca sa semneze ca este de acord sa locuiesc la adresa. Intrebarea mea este: contractul de vanzare, intre mine si fratele meu, este valabil fara semnatura uzufructuarei?
Va multumesc aniticpat.
Da, este valabil contractul.
Daca ati cumparat numai nuda proprietate, ati si vandut numai nuda proprietate, deci, dupa pararea mea, contractul este valabil.
Da, contractul de v/c nu avea nevoie de acordul uzufructuarului. In schimb, ma mira faptul ca primaria a emis autorizatia de construire fara ca uzufructuarul sa-si exprime acordul.
In mod normal, notarul era obligat sa ceara si prezenta bunicii la incheierea contractului, in acest fel fiind protejat si dreptul uzufructuarului. Contractul este atacabil numai de bunica pentru lipsa semnaturii ei.#-o
irinamayer a scris:

In mod normal, notarul era obligat sa ceara si prezenta bunicii la incheierea contractului, in acest fel fiind protejat si dreptul uzufructuarului. Contractul este atacabil numai de bunica pentru lipsa semnaturii ei.#-o

Bunica este titularul unui drept real care nu putea fi pagubit prin instrainarea nudei proprietati (singurul de care putea dispune userul), asa incat nu vad care este temeiul legal care sa oblige nudul proprietar sa ceara acordul uzufructuarului in vederea instrainarii nudei proprietati.