Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli cu reparatiile la mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli cu reparatiile la mijloace fixe

Buna ziua ! Recent am achizitionat un autotractor (TIR) rulat - SH. Dupa nici 2 luni
de functionare s-a defectat si a trebuit sa-l reparam intr-un service autorizat.
Defectiunea a constat in inlocuirea calculatorului de bord si cablajele. Factura
de la service are o valoare mare ( circa 15.000 lei , din care , calculatorul masinii singur valoreaza 13.000 lei, restul manopera conform deviz anexat.
Intrebarea este daca se poate inregistra integral aceasta factura direct in debitul contului 611, la primirea facturii,( fiind vorba de reparatie, nu de o modernizare ) sau sa repartizez costul reparatiei pe mai multe luni.
Multumesc anticipat !
Vă recomand să o considerați reparație capitală - RK și s-o amortizați pe o perioadă mai mare, până la următoarea dată estimată a RK. Aveți grijă să vă actualizați politicile fiscale aprobate la nivel de conducere administrativă (CA).

Succes!