avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Restituire diferenta la regia proprie.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Restituire diferenta la regia proprie.

In urma acceptului de plata,in baza unei proforme de la service,a fost virata o suma (mai mica) in cont.Service-ul nu are decontare cu asiguratorul si nu putea face comanda de piese.
Mi sa explicat de catre insp.de daune ca este necesar sa pun eu diferenta pentru reparatie,si pentru a putea intra in posesia motorului.
La final sa prezint devizul si toate facturile insotite si de un set de fotografii la motorul reparat.
Pentru aceasta procedura am fost obligat sa semnez o cerere de reparatie in regie proprie pentru suma oferita de ei.
Tot insp.de daune a spus ca la final cu o cerere de despagubire voi primi diferenta dintre devizul final+facturi si suma alocata de ei pentru inceperea reparatiei.
Mentionez: Reparatia se efectueaza la reprezentanta HONDA deoarece motorul este in garantie cu numai 1850 km rulati.
Avansul este proforma mai putin TVA si Manopera.

Se practica aceasta procedura?-nu am gasit nimic legal.
Se mai poate recupera valoarea adaugata de mine in vederea reparatiei?

Alte discuții în legătură

Asigurarea nu mi-a acoperit toata dauna. ce pot face? V7A7 V7A7 Pe scurt : In urma unui accident am ajuns cu masina (cumparat-n leasing la care platesc inca) la service.Problema este ca dupa 5 luni am reusit sa scot masina ... (vezi toată discuția)
Despagubire asigurare rca stefan-dinca stefan-dinca Buna ziua! In luna Noiembrie am avut un accident de masina. Neavand Casco, am bagat masina pe RCA-ul celui care m-a lovit. Masina a fost bagata in service, ... (vezi toată discuția)
Service-ul refuza sa-mi predea autoturismul reparat andreitulea andreitulea Buna! Am nevoie de un sfat. Am un vw Polo in leasing, lovit in urma unui accident de un sofer cu polita RCA Asirom Constanta. Reparatia s-a terminat in urma cu ... (vezi toată discuția)