Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Regularizare taxa autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Regularizare taxa autorizatie de constructie

Am primit de la Primarie instiintare de plata privind regularizarea taxei autorizatiei de constructie; in anul2013 am platit taxa pt autorizatia de constructie, taxa a carei valoare ne-a fost calculata. Acum primim o instiintare prin care ni se communica ca la aceea vreme taxa ar fi avut o alta valoare mai mare, astfel incat trebuie sa platim retroactiv diferenta, precum si penalitatile aferente acestei diferente. Este legal sa platesti penalitati aceste penalitati? Pentru intarzierea unei diferente de taxa ( cea reactualizata si cea calculata in 2013) de care nu stiam ? Nu noi am calculat aceasta taxa, noi am platit-o pe baza unui document primit de la Primarie.
Bună ziua. Dvs ați plătit o taxa care vi s-a calculat la momentul obținerii autorizației de construcție. La întocmirea procesului vb de recepție a lucrării taxa se recalculeaza. Probabil a rezultat o diferență de plata. Nu cunosc detalii în cazul dvs dar asta e procedura în principiu.
Buna ziua, multumesc pt raspuns. Plata a fost dupa receptia lucrarii, pe baza unei declaratii privind valoarea reala a lucrarilor executate . S-a calculat valoarea impozabila a cladirii pe baza suprafetei construite desfasurata, Am fost instiintati ca valoarea impozabila s-a calculat gresit de catre functionarul public care a recetionat lucrarea, neluandu-se in calcul coeficientul de zona; Intelegem sa fim instiintati de aceasta situatie, intelegem si sa platim retroactiv diferenta desi nu a fost greseala noastra, dar nu intelegem de ce sa platim penalitati de intarziere aferente unei sume de care nu stiam.