Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... EOS KSI
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

EOS KSI

Buna seara

Acum cateva zile sotia a primit un plic de la EOS pe adresa noua la care s-a mutat dupa casatorie unde are si numele si prenumele schimbate pentru o datorie din 2008 de 2200 ron...acum ma intreb de unde au avut aceste informatii si daca mai pot cere aceasta suma de bani.

Multumesc
Buna ziua. Aceste informatii le au obtinut prin executor judecatoresc probabil.Ce contine acest plic? Somatie/notificare de plata? Daca nu este o somatie transmisa de executor judecatoresc atunci nu trebuie sa faceti nimic. In cazul in care este o somatie prin care vi se aduce la cunostinta ca exista acest debit si ca formeaza obiectul unui dosar executional, atunci aveti 15 zile sa formulati contestatie la executare. Ca urmare a procedurii executionale, sotia poate fi executata pana la recuperarea sumei (debit+cheltuieli de executare) daca nu faceti contestatie si nu solicitati anularea formelor de executare, suspendare, intoarcere executare. DA, se poate invoca prescriptia dreptului de a obtine executarea silita daca a trecut 3 ani de la data declararii scadentei anticipate a creditului. Trebuie luate in calcul si cazurile de intrerupere a termenului , daca acestea exista.
Buna seara

Multumesc pentru raspuns....deocamdata EOS a trimis o instiintare precum ca avem aceasta datorie care vor sa o platim.
Buna seara. Cand vor ajunge la executor si veti primi somatia, va sugerez sa faceti contestatie la executare in termenul legal de 15 zile de la data primirii somatiei. Puteti angaja un avocat sa va redacteze contestatia ca sa va aparati corespunzator.