Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere credit bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere credit bancar

Buna ziua,am lucrat la BCR pana in iulie 2013.Am avut un descoperit de cont pe care nu l- am achitat.Am primit azi o instiintare poprire pe pensie in conditiile in care nu am primit nici o notificare,somatie,etc timp de 6 ani de zile.Intrebarea mea este daca creditul s-a prescris si daca pot face contestatie la executare?Va multumesc.
Da...! Aveti 15 zile la dispozitie..!
Faceti o notificare si catre executor sa va permita sa luati copiile actelor din dosar...
Va multunesc.
In principiu, prescriptia intervine in 3 ani de la data declararii scadentei. Trebuie studiate actele inainte de a depune contestatie la executare. Termenul de contestatie este de 15 zile de la data la care ati aflat de executare. In cazul dvs. data inscriptionata pe plic.