Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

Buna ziua,uchiul meu a fost angajat la cineva sofer pe tir,fiind bolnav a primit decizie medicala asupra capacitatii de munca din 6.02.2017,care trebuia vizata defostul angajator si se depunea lacas pt pensie de boala.Angajatorul a refuzat sa semneze,a facut plangere la itm de unde a primit raspuns caci nu a gasit pe nimeni la sediu si sa se adreseze instantei.Intrebarea mea este ce poate sa faca unchiul meu pentru a beneficia de pensie,de asemenea nu i s-a platit nici concediu medical.Multumesc.
Angajatorul nici nu trebuia sa semneze asa ceva. In baza deciziei medicale , dispunea in consecinta : fie constata incetarea de drept a c.i.m., fie va propunea modificarea timpului de munca pana la maxim 4 ore/zi pana la comunicarea deciziei de pensionare.

Refuzul platii indemnizatiei de concediu medical poate face obiectul unei sesizari la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sau al unei actiuni in instanta