Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Articol desfacere contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Articol desfacere contract

Un salariat se afla in perioada de preaviz,concediere colectiva.Se imbolnaveste si este in concediu medical cu propunere de pensionare incapacitate de munca .Cu ce articol ii va inceta contractul de munca ? Mentionez ca perioada de preaviz s-a suspendat .:(
Daca i se va comunica decizia de pensionare inainte de expirarea duratei de preaviz, atunci c.i.m. va inceta de drept in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun.

Daca nu i se va comunica decizia de pensionare inainte de expirarea duratei de preaviz, atunci c.i.m. va inceta in baza art.65 C.mun..
multumesc ! si totusi se ridica cel putin o intrebare :in situatia in care persoana nu poate sa desfasoare activitatea ...doar e propusa la pensionare ....cum se procedeaza ?pt.ca sunt de urmat cativa pasii:
1. medicul propune pensionarea,se depune dosarul la casa de pensii si se asteapta decizia de pensionare (am inteles ca dureaza si pana la 3 luni )
2. se plateste concediul medical eliberat si dc nu primeste decizia intre timp ,continua cu preavizul pana la sfarsitul celor 20 de zile de preaviz si-i inceteaza apoi contractul ???
e platit fara a fi prezent la munca ????
Daca este in medical atunci c.i.m. va inceta in conditiile expuse mai sus de mine.
pt.prima situatie este ok dar pentru a doua ???
Daca nu i se va comunica decizia de pensionare inainte de expirarea duratei de preaviz, atunci c.i.m. va inceta in baza art.65 C.mun..