Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire banca pe pensie de boala
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire banca pe pensie de boala

Se poate face poprire pe pensie de boala?Am lucrat pana acum 2 luni si din cauza unor probleme de sanatate am inaintat dosarul pentru pensie de boala la care am primit si decizia de pensionare urmand sa mi-se calculeze pensia.
Am avut popriri pe salariu si vreau sa stiu acum daca nu mai lucrez si voi avea pensie daca imi vor putea pune popriri si pe pensie.
Da, poprirea va continua și pe pensie. Nu contează că pensia e de boală, de limită de vârstă, de urmaș, anticipată.
S-a calculat pensia la 495 ron pe luna.O sa se faca poprire pe suma asta?Si cat se poate popri din aceasta suma?
Pensia minimă este de 520, deci 520 lei primiți în mână în prezent.
Popriri se poate face numai pentru pensiile care depășesc pragul de 532,50 lei.
La cât aveți acum nu vă poate popri nimic, dar să nu treceți pensia în cont bancar, că din cont vă poate popri, să cereți virarea ei prin mandat poștal.