avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire banca pe pensie de boala
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire banca pe pensie de boala

Se poate face poprire pe pensie de boala?Am lucrat pana acum 2 luni si din cauza unor probleme de sanatate am inaintat dosarul pentru pensie de boala la care am primit si decizia de pensionare urmand sa mi-se calculeze pensia.
Am avut popriri pe salariu si vreau sa stiu acum daca nu mai lucrez si voi avea pensie daca imi vor putea pune popriri si pe pensie.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 20:40, 7 Iunie 2017
Da, poprirea va continua și pe pensie. Nu contează că pensia e de boală, de limită de vârstă, de urmaș, anticipată.
S-a calculat pensia la 495 ron pe luna.O sa se faca poprire pe suma asta?Si cat se poate popri din aceasta suma?
Pensia minimă este de 520, deci 520 lei primiți în mână în prezent.
Popriri se poate face numai pentru pensiile care depășesc pragul de 532,50 lei.
La cât aveți acum nu vă poate popri nimic, dar să nu treceți pensia în cont bancar, că din cont vă poate popri, să cereți virarea ei prin mandat poștal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pensie invaliditate dunare dunare Am o poprire de catre Top Facoring pe pensia de invaliditate de 520 lei. Este legal sa am poprire pe pensia acest tip de pensie? (vezi toată discuția)
Impediment poprire salariat gh3gh1 gh3gh1 S-a primit o adresa de infiintare a popririi pe salariul unui angajat de la un executor judecatoresc. Executorul intreaba daca sunt impedimente legale de ... (vezi toată discuția)
Poprire pensie de handicap, este legal? Flori_ Flori_ Buna ziua, Va cer sfatul in urmatoarea problema: Sunt pensionata de boala (tetrapareza, Cf Legii 263/2010) si primesc pensie de invaliditate 911 lei + ... (vezi toată discuția)