Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie de urmas cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie de urmas cu salariu

Buna ziua,
As dori un raspuns la urmatoarea intrebare:
Un viitor pensionar cu pensie de urmas din sistemul apararii nationale poate cumula pensia cu salariul, in situatia in care ar mai dori sa munceasca?
In art 118 din Legea Pensiilor se stipuleaza:
2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).
Din acest art.eu inteleg ca dreptul la munca este limitat, daca venitul nu ar trebui sa nu depaseasca 1096 lei (3131 x 35%=1096).
Multumesc.
Dreptul la munca nu este limitat, ci numai venitul care se poate realiza din activitati profesionale in cazul sotului supravietuitor.

.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da ,aveti dreptate,m-am exprimat gresit.Am vrut sa punctez faptul ca pentru1096 lei -daca calculul este corect-, nici macar minimum pe economie ,ce munca ai putea presta daca mai ai si studii superioare!?
Multumesc.

Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii .

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.02.2017, salariul minim brut este de 1450 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.

Insa in cazul expus dezbaterii , sotul supravietuitor chiar daca aree studii superioare nu poate avea un salariu mai mare de 1096 lei /luna.
Multumesc.