avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decizie impunere din oficiu plata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decizie impunere din oficiu plata tva

buna ziua
Am primit o decizie de impunere din oficiu pentru o suma de plata reprezentant tva
in cat timp trebuie platita suma respectiva?
este specificat ca se poate face contestatie in 45 de zile de la data comunicari- nu doresc sa fac contestatie , stiu ca aceasta este suma de plata
daca platesc partial din suma, este posibil ca la un moment dat sa imi faca poprire pe toata suma, chiar daca sa platit intre timp o parte din ea?
conform: ORDIN
Nr. 962/2016 din 11 martie 2016
pentru aprobarea Procedurii privind stabilirea din oficiu a impozitelor, taxelor şi
contribuţiilor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reţinere la sursă


Impozitele, taxele sau contribuţiile stabilite din oficiu de organul fiscal se plătesc în
funcţie de data comunicării prezentei, astfel:
- dacă data comunicării este cuprinsă în intervalul 1 - 15 din lună, termenul de plată este până
la data de 5 a lunii următoare;
- dacă data comunicării este cuprinsă în intervalul 16 - 31 din lună, termenul de plată este
până la data de 20 a lunii următoare.
Pentru neplata la termenele de plată scadente prevăzute de lege a obligaţiilor fiscale se vor
calcula obligaţii fiscale accesorii, conform legii.


Cred ca ar trebui sa scrie asta pe decizia de impunere.

Ultimul alineat din cele citate constituie s raspunsul la a doua intrebare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorari intarziere Cata_68 Cata_68 In urma unui control fiscal s-au calculat contributii suplimentare inclusiv obligatii fiscale accesorii (acestea din urma calculate pana la data intocmirii ... (vezi toată discuția)
Calcul penalitati obligatii fiscale suplimentare mury mury In urma inspectiei fiscale avand motiv de fapt:\"Depasire barem de scutire TVA la data de 31 dec 2008 si nu m-am declarat platitor de TVA pina la data ... (vezi toată discuția)
Vechime obligatie fiscala de plata sabinna sabinna In 2006 am avut un control-inspectie fiscala. Prin decizie de impunere s-a stabilit o suma de plata reprezentand impozit pe cladiri si accesoriile aferente ... (vezi toată discuția)