avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Refacturare transport intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Refacturare transport intracomunitar

Import marfuri din UE, furnizorul imi emite facturi in conditia de livrare CIF, transportul este in sarcina furnizorului. Transportul este asigurat de o societate din Romania care imi factureaza cu tva 19% transportul intracomunitar. Folosind structura de comisionar, refacturez transportul cu tva 19% catre furnizorul extern. Este corect sa refacturez cu tva sau trebuie sa refacturez fara tva deoarece transportul este o cheltuiala accesorie livrarii de marfa, iar furnizorul extern mi-a comunicat un cod valabil de tva?

Multumesc pentru raspunsuri,
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 22:46, 22 Septembrie 2009
Ana M Eliade a scris:

Import marfuri din UE, furnizorul imi emite facturi in conditia de livrare CIF, transportul este in sarcina furnizorului. Transportul este asigurat de o societate din Romania care imi factureaza cu tva 19% transportul intracomunitar. Folosind structura de comisionar, refacturez transportul cu tva 19% catre furnizorul extern. Este corect sa refacturez cu tva sau trebuie sa refacturez fara tva deoarece transportul este o cheltuiala accesorie livrarii de marfa, iar furnizorul extern mi-a comunicat un cod valabil de tva?

Multumesc pentru raspunsuri,


Povestea este gresita din start. Partenerul UE daca a inscris conditia CIF pe factura si prin contract s-a stabilit ca transportul cade in sarcina sa, transportatorul in mod firesc ar trebui sa-i factureze acestuia. Chiar daca dvs platiti transportul, ulterior va puteti deconta cu furnizorul fara nici o problema.

Eu inteleg din ce ati facut dvs ca ati incercat sa reparati o greseala comerciala, sa-i zicem, colectand tva prin refacturarea transportului. Prin definitie un pret CIF cuprinde transportul. Ce va faceti daca vine cineva cu un alt punct de vedere si va spune urmatoareale lucruri: tva colecta inscris gresit pe factura dvs se plateste! si tva -ul din factura de cumparare nu este deductibil, nefiind o prestatie destinata dvs!

Problema este delicata, mai bine o ocoliti decat sa o purtati pe umeri. Sugestia mea este ca transportatorul sa storneze factura si s-o factureze catre beneficiarul de drept al prestatiei.

Succes!
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2009
Oranina Dumitru, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva transport marfa in ue maria2010 maria2010 Transportul aferent unei livrari intracomunitare este efectuat si facturat cu tva de catre o firma romana. Firma care efectueaza livrarea intracomunitara ... (vezi toată discuția)
Refacturare combustibil si taxe drum ue Clara_Sapun Clara_Sapun O societate x din Romania are contract cu Shell si achizitioneaza combustibil, plateste taxele de autostrada cu cardul, ulterior Shell factureaza la socitatea ... (vezi toată discuția)
Decl 390 Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Rog lamuriri pentru urmatoarea situatie:Se exporta marfa din Romania in Italia ambele firme platitoare de tva.Transportul bunurilor s-a efectuat de catre o ... (vezi toată discuția)