Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prescriptia comerciala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prescriptia comerciala

creantele comerciale se prescriu in 3 ani. am o factura emisa in data de 21.08.2006 scadenta in 21.09.2006. acesta factura s-a prescris? care este data la care s-a aplicat prescriptia? cea a emiterii sau cea a scadentei?
Va multumesc anticipat
termenul de prescriptie este de 3 ani de la data scadentei facturii
factura Dvs. a expirat ieri
ADRIANA PRICOPE, Avocat
Facturile se prescriu in termen de 3 ani de la data scadenta...atentie insa in cazul in care cursul acesteia a fost intrerupt prin notificari, concilieri! B-)
daca n-ati facut nici un demers in vederea recuperarii debitului (valoarea marfurilor facturate) dreptul la actiune in instanta pentru recuperarea sumei datorate este prescris.
stan petru-radu a scris:

Facturile se prescriu in termen de 3 ani de la data scadenta...atentie insa in cazul in care cursul acesteia a fost intrerupt prin notificari, concilieri! B-)

daca au trecut mai mult de 3 ani mai pot sa recuperez debitul inscris pe factura? am mai multe facturi din 2004, 2005 care s-au prescris si nu stiu cum sa procedez
Asa cum am spus, daca au trecut 3 ani fara intrerupere, atunci debitorul nu mai poate fi constrans din punct de vedere legal sa achite contravaloarea facturilor - daca insa exista relatii comerciale stranse intre creditor si debitor, poate se ajunge la o intelegere (debitorul poate plati si peste termen daca doreste acest lucru). Pe viitor, incercati sa fiti mai atent (3 ani este o perioada suficienta de recuperare a debitelor)...