Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prescriptie intrerupta de conciliere?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prescriptie intrerupta de conciliere?

Avem o factura neachitata emisa in 27 martie 2006. Intre noi si debitor au continuat sa exista raporturi comerciale intre timp, iar noi am incercat sa obtinem suma aceasta de bani. NU am reusit. Mai sunt cateva zile si debitul se va prescrie. Pentru a intrerupe termenul precriptiei, este necesar sa ii dam in judecata. Problema e ca nu merge pe somatie de plata (exista niste divergente cu privire la executarea produselor) si trebuie sa urmam procedura prealabila a concilierii. Acum, termenul prescriptiei va fi intrerupt daca ii chemam la conciliere ?
Factura a fost emisa pe data de 27 martei 2006, dar cand era scadenta , in aceeasi zi?
Prescriptia opereaza din momentul in care factura era scadenta.
la 10 zile. Dar procedura concilierii intrerupe prescriptia?
Nu.

"Prescriptia se intrerupe:
a) prin recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia.
b) prin introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta judecatoreasca, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act incepator de executare. "
dar avand in vedere ca procedura conilierii prealabile e o norma procedurala prealabila, obligatorie pentru conercianti, nu poate constitui o intrerupere a prescrip'iei?
buna,
incearca sa depui cererea de chemare in judecata si chiar daca ti-o respinge pe motiv ca nu ai respectat procedura prealabila, aceasta normal ar trebui sa intrerupa prescriptia. Apoi faci conciliere si apoi judecata.
Succes

RECTIFIC cele spuse mai sus, din pacate chiar daca depui cerere de chemare in judecata si aceasta a fost respinsa sau anulata ea nu intrerupe PRESCRIPTIA din pacate.
Oricum fa conciliere directa cu partea si apoi incearca sa il dai in judecata, dar poate la aceasta conciliere va intelegeti pe cale amiabila.
Scuze , o zi buna !
Gabriela Mihai, Avocat