avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PROBLEMA FOARTE INCURCATA ( DREPT CIVIL)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PROBLEMA FOARTE INCURCATA ( DREPT CIVIL)

Fratele bunicului meu a avut 4 mosii in Mehedinti. El a decedat in 1936. Problema este ca tampitii de comunisti in loc sa o treaca nationalizata pe mama mea ( adica pe nepoata fratelui bunicului meu) l-au trecut nationalizat pe fratele bunicului meu ( adica pe unchiul mamei mele) care murise in 1936, iar comunistii l-au nationalizat in 1949, dupa 13 ani de la moarte.
Ce se poate face in aceasta situatie deosebit de incurcata?
Cel mai recent răspuns: Hamarsold2018 , utilizator 21:07, 24 Mai 2017
Ce acte aveti?
Pai fratele bunicului meu este mort in 1936, iar idiotii de comunisti in loc sa o treaca expropriata pe mama mea ( adica pe nepoata lui ) l-au expropriat pe el in 1949. Deci un om mort in 1936 este expropriat in 1949. Eu daca arat certificatul de deces al fratelui bunicului meu din 1936, ori sa intrebe judecatori cum un om mort a fost nationalizat in 1949. S-a intamplat acest lucru din cauza ca idiotii de la tara in 1949 nu au schimbat rolul, si in loc sa fie nationalizata mama, a fost nationalizat unchiul ei mort. Eu ce pot face acum?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare imobil abuzivă RicaRamurica RicaRamurica Stra-stră bunica mea a fost naționalizată de comuniști în 1950. Ea a avut ai multe moșii si imobile naționalizate de comuniști prin 1945, 1949, 1950. ... (vezi toată discuția)
O succesiunea incurcata vulpita200 vulpita200 In anul 1874 stra-stra bunicul meu a donat Primariei unui oras un teren mare, pe care ulterior Primaria a facut un cimitir. ( îngropând acolo 66 de familii) ... (vezi toată discuția)
Decret de expropriere a unei persoane decedate / eroare in act de mostenire m_dima m_dima Buna ziua, Am rugamintea sa fiu lamurita in legatura cu o problema. Am discutat cu mai multi avocati, am primit raspunsuri destul de contradictorii si as ... (vezi toată discuția)