Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic

Buna ziua
va rog sa imi spuneti in ce cazuri pune consilierul juridic timbru sec si in ce cazuri stampila de atestare.
Pot sa imi fac un srl de consultanta generala si sa acord mai multor firme consultanta ca si consilier juridic sau doar firmei unde lucrez.
Multumesc
Consultanta juridica nu puteti oferi cu SRL. Puteti oferi consultanta generala - cod CAEN 7022, dar este diferita de consultanta juridica. Practic, societatea pe care vreti sa o infiintati nu poate oferi consultanta juridica: redactare cereri, reprezentare in instanta, etc..

Puteti oferi consultanta juridica doar societatii la care sunteti angajata.
Buna ziua
va multumesc pentru raspuns
Puteti sa va faceti o firma de consultanta generala la care va angajati dvs. in calitate de consilier juridic si, in cadrul serviciilor de consultant pe care firma le presteaza catre clientii sai, dvs., in calitate de angajat al firmei, puteti sa le oferiti sfaturi juridice. Nu ii puteti reprezenta, insa, in istanta, cu delegatia dvs.
Sfaturi juridice... Si in ce zona s-ar incadra aceste sfaturi? Raspunderea unde este?
E destul de simplu: in prestarea serviciilor societatea de consultanta primeste la randul sau consultanta de la propriul consilier juridic si o transmite ulterior clientului; zona e gri dar nu e nimic ilegalcat avreme consilierul juridic nu reprezinta clientul societatii in instanta sau oriunde altundeva, taind delegatie in acest sens. Restul se poate face pe baza de procura. Acum depinde si de ce vrea sa faca doamna consilier dar daca vrea sa inregistreze societati comerciale la registru, de exemplu, poate face asta si pe baza de procura.
@ Company Advising, vad ca dvs. sunteti o astfel de companie si oferiti servicii juridice prin consilieri juridici si avocati desi acest lucru este ilegal (a se vedea Decizia ICCJ in acest sens) :)
Irina Pricop, Consilier juridic