avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor decizie de pensionare pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor decizie de pensionare pentru limita de varsta

imi poate explica si mie in mod profesiona, cum se interpreteaza notiunea: reducerea virstei standard de pensionare cu 1 an de zile?
Varsta standard de pensionare este prevazuta in anexele 5 si 6 a legii 263/2010.
Reducerea cu 1 an a verstei stadard se acorda pentru:
-6 ani in grupa II de munca in procent de 100%
-6 ani in conditii deosebite de munca
-2 ani in grupa I de munca in procent de 100%
-2 ani in conditii speciale
raspunsul dvs strict juridic,ma conduce la gindul ca eu trebuia sa fiu pensionat la limita de virsta la 64 de ani si nu 65 de ani cum este redactata decizia?

in dec.de pensionare pentru limita de virsta emisa pe 7.04.2017, sunt urmatoarele inscrisuri la care as dori o explicatie juridica:
La pct.D din decizie:
pct.1: Virsta la data pensionarii = 65 ani 0 luni
pct.2: Virsta standard de pensionare in sistemul public= 65 ani 0 luni
pct.4: Reducerea virstei standard de pensionare pentru :
conditii speciale,deosebite si/sau alte conditii de munca= 1 ani
0 luni
Ceva completari:
- sunt nascut la o5.o1.1951
- data inscrierii initiale la pensie=26.07.2012
- plata drepturilor pentru limita de virsta se va face incepind cu 05.01.2016
- stagiul total de cotizare realizat=42 ani 11 luni 3 zile din care:
- in conditii normale de munca = 37 ani 1 luni 9 zile
- in gr.I (Lg.3/1977) =2 ani 2 luni 28 zile
- in gr.II(Lg.3/1977) =1 ani 11 luni 9 zile
- perioade asimilate = 1 an 5 luni 7 zile
As dori sa mi se explice dpdv juridic ce inseamna reducerea virstei standard de pensionare de 1 an de zile
Daca aceasta reducere dupa priceperea mea neprofesionala ar fi insemnat ca eu sa fiu pensionat la limita de virsta la data de 05.01 2015 (deci la 64 ani) si nu la data din decizie(05.01.2016)


[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Ultima modificare: Joi, 1 Iunie 2017
Gabriela Pintea, Consilier juridic
65-1=64 ani-limita de varsta
Decizia trebuia sa fie pusa in plata incepand cu 05/01/2015
Clarificati cu casa locala acest lucru.
Mergeti in audienta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere dosar pensionare segovia_48 segovia_48 O ruda a primit Decizia prin care se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA. Redau extrase din aceasta Decizie > Solicitant : Mihai ... (vezi toată discuția)
Decizie pensionare stan51 stan51 Am fost pensionat anticipat partial la 61 ani 6 luni cu 42 luni de anticipare si 31,5% diminuare, cu urmatoarele date: - 37 ani,1 luni si 3 zile in conditii ... (vezi toată discuția)
Bună seara .am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare ... Mrsu Mrsu Bună seara .Am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare la casa de pensii buc. Menționez că am 19 ani și 17 zile gr ll de muncă100%:În cartea ... (vezi toată discuția)