Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere dosar pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere dosar pensionare

O ruda a primit Decizia prin care se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA.
Redau extrase din aceasta Decizie >
Solicitant : Mihai Stoian
Sex B
Ultima functie : ASISTENT VETERINAR
Data inscrierii la pensie : 27.05.2010
Virsta la data insrierii la pensie : 5 ani , 8 luni
Virsta standard de pensionare : 65 ani , 0 luni
Reducerea virstei standard de pensionare
- datorita conditiilor speciale si deosebite de munca : 3 ani 0 luni
CALCUL STAGIU DE COTIZARE
Stagiul complet de cotizare(conf.Lg.19/2000 : 35 ani 0 luni
din care : - in gr.II (Lg.3/1977) 15 ani 9 luni 6 zile
- conditii normale 20 ani 1 luna 20 zile
- stagiu asimilat 1 an 3 luni 23 zile
- stagiu aferent gr.I si II 3 ani 9 luni
Se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA deoarece nu sunt indeplinite conditiile de reducere a virstei standard de pensionare din Legea 19/2000,in sensul ca :
IN CONFORMITATE CU ART.48 (1) PCT.2, VARSTA DE PENSIONARE REDUSA DATORITA STAGIULUI REALIZAT IN CONDITII DEOSEBITE SI LEGILOR SPECIALE NU POATE FI MAI MICA DECIT VIRSTELE PREVAZUTE LA ART.42.
Motivare : NU S-A LUAT IN CALCUL PERIOADA 01.12.2003 - 01.02.2007 INTRUCIT NU SUNT DEPUSE DECLARATIILE PRIVIND STAGIUL DE COTIZARE.
Va rog sa-mi explicati daca prin depunerea declaratiilor pentru perioada consemnata mai sus,cererea de pensionare ar putea fi acceptata.
data nasterii?
Barbatii nascuti dupa 01.01.1950 se pot pensiona la limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani.In cazul prezentat mai are de asteptat 2 ani,65-3=62 de ani(se va pensiona in septembrie 2012)
Draga doamna, ati gresit cand ati redat din decizia de pensie.
Virsta la data insrierii la pensie : 5 ani , 8 luni

Bineinteles ca domnul nu avea 5 ani si 8 luni cand a depus dosarul in vederea acordarii pensiei pentru limita.

Apoi, ati sarit un rand din decizie, cel cu stagiul realizat de cotizare, rand care urmeaza imediat dupa stagiul complet de cotizare.

De principiu, orice persoana poate beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand indeplineste, cumulativ, doua conditii: are varsta standard de pensionare si a realizat stagiul minim de cotizare.

Domnul nu indeplineste conditia referitoare la varsta. Poate reveniti si scrieti care a fost stagiul realizat al domnului. Depunerea declaratiilor nominale nu are cum sa influenteze varsta domnului, in sensul ca aceasta nu va scadea.

Ma intriga motivarea deciziei de respingere, dar n-am date corecte. :wassat:
O ruda a primit Decizia prin care se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA.
Redau extrase din aceasta Decizie >
Solicitant : Mihai Stoian
Sex B
Ultima functie : ASISTENT VETERINAR
Data inscrierii la pensie : 27.05.2010
Virsta la data insrierii la pensie : 59 ani , 8 luni
Virsta standard de pensionare : 65 ani , 0 luni
Reducerea virstei standard de pensionare
- datorita conditiilor speciale si deosebite de munca : 3 ani 0 luni
CALCUL STAGIU DE COTIZARE
Stagiul complet de cotizare(conf.Lg.19/2000 : 35 ani 0 luni
Total stagiu de cotizare realizat 40 ani 11 luni 19 zile
din care : - in gr.II (Lg.3/1977) 15 ani 9 luni 6 zile
- conditii normale 20 ani 1 luna 20 zile
- stagiu asimilat 1 an 3 luni 23 zile
- stagiu aferent gr.I si II 3 ani 9 luni
Se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA deoarece nu sunt indeplinite conditiile de reducere a virstei standard de pensionare din Legea 19/2000,in sensul ca :
IN CONFORMITATE CU ART.48 (1) PCT.2, VARSTA DE PENSIONARE REDUSA DATORITA STAGIULUI REALIZAT IN CONDITII DEOSEBITE SI LEGILOR SPECIALE NU POATE FI MAI MICA DECIT VIRSTELE PREVAZUTE LA ART.42.
Motivare : NU S-A LUAT IN CALCUL PERIOADA 01.12.2003 - 01.02.2007 INTRUCIT NU SUNT DEPUSE DECLARATIILE PRIVIND STAGIUL DE COTIZARE.
Va rog sa-mi explicati daca prin depunerea declaratiilor pentru perioada consemnata mai sus,cererea de pensionare ar putea fi acceptata.
Am completat rândul din decizie pe care l-am sărit.