Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna seara. Daca am 22 de angajati din care 2 au contractul suspendat pentru crestere copil este nevoie sa fac contract colectiv de munca?sau se incadreaza ca si 20 de salariati? Multumesc
Nu a fost prevazuta niciodata obligativitatea incheierii ccm la nivel de unitate ... Codul muncii (art.229 alin.2) si Legea nr.62/2011 (art.129 alin.1) prevad ca, negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

In speta, avand in vedere ca aveti 22 de salariati , chiar daca 2 au c.i.m. suspendat , sunteti obligat sa începeti negocierea contractului colectiv de muncă.

Contractul colectiv de muncă: Este acesta obligatoriu pentru angajatori?

www.avocatnet.ro/content/art...