Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consemnare la domiciliu mediu privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consemnare la domiciliu mediu privat

Buna ziua,

Prin rotatie se doreste ca angajatii unei comapanii private, (care nu activeaza in domeniu de foc continuu), sa fie consemnati la domiciliu, pentru a avea permanenta la serviciile de intretinere. Codul muncii nu prevede o asemenea situatie, ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat in ceea ce priveste legalitatea unei astfel de cerinte dar si ce obligatii revin angajatorului?
Va multumesc frumos!
Conform art.20 alin.1 C.mun., in afara clauzelor esenţiale prevăzute la art. 17, între părţi pot fi negociate şi cuprinse în contractul individual de muncă şi alte clauze specifice.

De exemplu, poate fi folosită o clauză facultativă la contractul individual de muncă, respectiv clauza de restricţie a timpului liber. Clauza poate fi caracterizată prin rămânerea angajatului la dispoziţia angajatorului după programul normal de lucru pentru o anumită durată de timp, având obligaţia ca în această perioadă să răspundă solicitărilor şi să le rezolve, de regulă, în schimbul unui spor la salariu.