Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauze contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauze contract munca

va rog sa mi spuneti ce clauze as putea pune in contractul meu de munca...functia de economist...care sa fie in avantajul meu...si de ce fel de clauze sa ma feresc...
astept cu nerabdare raspunsurile
merci
Clauzele unui c.i.m. se negociaza cu angajatorul... in principal , se pot insera in c.i.m.:
- clauze reglementate în Codul muncii
- clauze nereglementate în Codul muncii.

Conform art. 20 alin. 1 C.mun. , în afara clauzelor esenţiale prevăzute în art. 17, între părţi pot fi negociate şi cuprinse în contractul individual de muncă (adică în cuprinsul concret al unui anumit contract) şi alte drepturi şi obligaţii prin clauze considerate specifice. Conform art. 20 alin. 2 sunt clauze specifice, fără ca enumerarea să fie limitativă:
- clauza cu privire la formarea profesională,
- clauza de neconcurenţă;
- clauza de mobilitate;
- clauza de confidenţialitate

De asemenea, clauzele facultative din contractului individual de muncă nu pot fi enumerate exhaustiv, atât timp cât, în baza principiilor generale de drept, părţile pot negocia orice clauză care nu contravine prevederilor imperative ale legii şi bunelor moravuri.
MULTUMESC DE RASPUNS
dar tot confuza sunt.....ce clauze ma avantajeaza...de ce clauze tb sa ma feresc...
am specificat in mod expres si functa pe care o voi ocupa in sferant ca voi primi un raspuns personalzat..dc ii pot spune asa
Nu se poate primi un raspuns personalizat pentru o anumita functie ... clauzele se negociaza .. eu v-am explicat ce clauze pot fi incluse in c.i.m. ... sunt multe aspecte de care trebuie sa tineti seama la incheierea unui c.i.m.