Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Oftalmologie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Oftalmologie

Lucrez pe ghișeu la bancă cam 10 ore/zi , la calculator evident ... Intrebarea mea este: există lege pt a obliga angajatorul sa suporte costul lentilelor cu protecție 100% pentru calculator?
Menționez că am trecut de la 2, 05 dioptrie la 3.75 și deja am nevoie și pt cei de vedere...

In fisa dvs. de aptitudine emisa in urma efectuarii examinarii medicale la angajare sau examinarii periodice trebuie sa existe o mentiune/ recomandare pentru utilizare ochelari de protectie pentru lucrul la calculator.
Ochelarii de protectie pentru lucru in fata ecranului de vizualizare sunt considerati echipament individual de protectie si acesta se acorda gratuit de catre angajator.
Informatii suplimentare gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/for...
si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...