Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... echipament securitate si sanatate
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

echipament securitate si sanatate

Buna ziua,
In cazul unui call center, unde exista contact cu calculatorul 8h/zi, angajatorul este obligat sa asigure angajatilor sai contralele medicale necesare ( auditiv , oftalmic) .
In cazul in care , in urma controlului medical , se decide ca angajatul trebuie sa parte ochelari de vedere, acesta este considerat echipament necesar muncii iar angajatorul suporta costul lor ??
In cazul prezentat, ochelarii de vedere pentru a fi considerati si ochelari de protectie pentru lucrul in fata ecranului de vizualizare (ecran calculator) sunt prevazuti cu lentile speciale (pentru vedere, cu dioptrii si pentru protectie, cu filtre special). Acest gen de ochelari sunt considerati echipamant individual de protectie, se poarta numai in timpul programului de lucru si angajatorul are obligatia sa il asigure angajatilor in mod gratuit.
Pe aceasta tema gasiti mai multe comentarii aici: www.avocatnet.ro/content/for...