avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere service auto și un magazin alimentar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere service auto și un magazin alimentar

Vreau sa deschid la tara un service auto și un magazin alimentar și nu știu de ce acte am nevoie și de de ce aprobări și de la cine
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:34, 3 Iulie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Servicii de asistenţă oferite de ORC:


Înainte de înregistrarea în registrul comerţului, solicitanţii pot apela la serviciile de asistenţă oferite de oficiile registrului comerţului de pe lângă tribunale.

Serviciile de asistenţă se solicită prin cerere de servicii şi, după caz, anexa acesteia explicită, cuprinzând serviciile solicitate, obligaţiile părţilor, termenele şi tarifele datorate.

Serviciile de asistenţă şi tariful aferent fiecăruia sunt:

Îndrumarea prealabilă privind formalităţile legale pentru constituirea şi modificarea actelor constitutive ale firmelor - Gratuit
Îndrumarea pentru completarea corectă a cererii de înregistrare şi a formularelor tipizate specifice activităţii registrului comerţului - Gratuit
Tehnoredactarea cererii de înregistrare - Gratuit
Redactarea declaraţiei pe propria răspundere a fondatorilor, administratorilor, împuterniciţilor sucursalelor şi a cenzorilor că îndeplinesc condiţiile prevăzute de lege – Gratuit
Redactarea actului constitutiv al persoanelor juridice supuse obligaţiei de înregistrare în registrul comerţului – Tarif - detalii: 162 lei
Redactarea statutului pentru societatea cu răspundere limitată cu asociat unic – Tarif - detalii: 162 lei
Redactarea actului adiţional sau, după caz, a hotărârii adunării generale a membrilor sau asociaţilor ori acţionarilor, a deciziei consiliului de administraţie privind modificări ale actului constitutiv referitoare la:
sediul social;
denumirea firmei sau emblema acesteia;
durata de funcţionare;
forma juridică;
domeniul principal de activitate şi activitatea principală;
obiectul de activitate sau codificarea ori recodificarea acestuia în conformitate cu Ordinul preşedintelui Institutului Naţional de Statistică nr. 601/2002 privind actualizarea Clasificării activităţilor din economia naţională - CAEN;
administratori şi cenzori;
alte elemente ale actului constitutiv (date de identificare, participare la profit şi pierderi etc.);
primirea, retragerea de membri sau asociaţi;
majorarea sau reducerea capitalului social;
înfiinţarea sau desfiinţarea de sedii sociale secundare;
divizare sau fuziune;
dizolvare sau lichidare.
Tarif - detalii: 49,50 lei + 10%/element suplimentar
In completarea celor de mai sus, va rog sa cititi si la adresa [ link extern ]
Va trebui sa obtineti pentru atelier si autorizatia de mediu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actul constitutiv razvanbonciu razvanbonciu Cam ce pret are redactarea unui act constitutiv pentru un SRL cu doi asociati? Unde il pot face? Il pot completa eu acasa si apoi sa ma duc cu el la notar / ... (vezi toată discuția)
Cat costa infiintarea unei srl-d? poplau20 poplau20 Buna ziua! Am citit mai multe stiri despre infiintare SRL-D, peste tot scrie ca e gratuit, trebuie platita numai timbrul,dosarul, si semnatura unui avocat pe ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma ciprianr ciprianr Buna ziua, Imi puteti spune care sunt pasii pentru infiintarea unei societati care se va ocupa cu achizitii intracomunitare si vanzare? Multumesc, (vezi toată discuția)