Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distante minime intre constructii intre gard vecin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distante minime intre constructii intre gard vecin fose septice si cotete de gaini

Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema . Vecina si-a construit casa acum un an la 2 M distanta de gard unde eu am cotetele la pasari si la porc si eu am cotetele de animale de la gardul ei inca 2-3 m . Care sunt construite din anul 1985 si ma acuza ca trebuie sa le daram reclamanduma la garda de mediu .
Cum ma puteti ajuta ? Va multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
ceva nu inteleg din raspunsul dnului avocat..despre ce distanta e vorba? nu ati citit ca doamna are acele constructii la 2-3 m de gard,deci de linia de hotar??
in conditiile in care in norme se prevede o distanta de 60 cm,care e vina dansei,ca nu mai inteleg nimic din raspunsul dansului?!?
Av-SfabuAndra a scris:

Buna ziua,

Art. 612 NCC
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

Atat timp cat constructiile dvs., desi au fost edificate anterior momentului construirii casei vecine, nu respecta distanta minima legala, vecinii sunt indreptatiti sa ceara mutarea acestora.

pai user-ul scrie ca constructiile sale nu numai ca sunt anterioare ci si ca sunt sitúate la 2-3 m de distanta fata de hotar, deci la distanta cu mult mai mare decat cea minima legala
ulises10, utilizator
Depinde unde e casa, parca la oras nu mai ai voie sa cresti porci.