Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Distribuire dividende in numerar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Distribuire dividende in numerar

Asociatul unic al unei societati care are profituri nerepartizate din exercitiile contabile precedente in suma de 50000 lei hotaraste repartizarea unei sume de 10000 lei in baza unei hotarari a asociatului unic si se efectueaza plata dividendelor prin casierie.
Dupa 3 zile asociatul unic hotaraste sa mai distribuie 10000 lei dividende, tot prin casierie, in acest scop fiind emisa o noua hotarare a asociatului unic.
Aceasta distribuire de dividende in doua zile diferite respecta Legea 70 din 2015 sau este considerata fragmentare a tranzactiei ?
Nu va merge. Eu zic ca la asa valoare mare cred ca merita sa urmati procedura de plata prin cont bancar si scapati de griji.
Multumesc pt.raspuns , ideea e ca vreau sa platesc prin casa intrucat am sold mare.
Daca vreti sa platiti prin casa, puteti face hotarari Aga pe suma de 10.000 lei ale asociatului unic chiar si la doua zile. Legea nr.31/1990 este lege speciala si se aplica cu prioritate , hotararile asociatilor se pot lua oricand nu este interzis, bineneteles cu respectarea plafonului,de numerar pentru persoane fizice, iar dividendele sa fie repartizate conform prevederilor legale in perioada la care se refera.
Fiecare HAGA este o tranzactie in sine. De unde sa fi stiut alaltaieri ca nu-mi vor ajunge pana azi 10 000 lei? Limita privind numerarul este zilnica, asa ca, faceti HAGA de cate 10 000 lei in fiecare zi pana ii epuizati pe toti.