Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit OUG 193/2002, privind plata dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

OUG 193/2002, privind plata dividende

daca din profitul de repartizat al unui SRL , AGA il repartizeaza-ca dividente - in mai multe transe ,plafonul de 10000 lei ,pentru plata in numerar , se respecta pentru fiecare transa sau se considera plati fragmentate?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns ,dar nu am inteles care este raspunsul pentru:

Pentru fiecare transa se pot plati in numerar asociatilor cate 10.000 lei in numerar, iar restul prin banca?
Se poate sau nu se poate?
Conform art. 111 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 31/1990 adunarea generala (ordinara) a asociatilor este obligata sa discute, sa aprobe sau sa modifice situatiile financiare anuale, pe baza rapoartelor prezentate de consiliul de administratie, respectiv de directorat si de consiliul de supraveghere, de cenzori sau, dupa caz, de auditorul financiar, si sa fixeze dividendul.

Art. 67, alin. (2) din acelasi act normativ prevede ca dividendele se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat, daca prin actul constitutiv nu se prevede altfel.

In consecinta, se pot distribui dividende din profiturile anilor precedenti in mai multe transe (in functie de disponibilitatile banesti/lichiditatile societatii) daca aceste profituri sunt ramase nerepartizate si Adunarea Generala a Asociatilor decide in acest mod. Astfel, la fiecare distribuire se va convoca o AGA care va decide cat anume din profiturile anilor precedenti se distribuie la dividende.

l
O hotarare AGA e un document. Sa luam un exemplu:

Profit de repartizat: 1254698 lei.

Azi.
Hotarare AGA: repartizare profit 9000 lei.
Plata cu numerar catre asociat: 9000 lei.

Maine.
Hotarare AGA: repartizare profit 8000 lei.
Plata cu numerar catre asociat: 8000 lei.

Si asa in fiecare zi pana se epuizeza profitul de repartizat.