Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi concubinaj

Dupa un concubinaj de 20 ani (numai cununie religioasa) ce drepturi are sotul supravetuitor?
Liulica Gina a scris:

Dupa un concubinaj de 20 ani (numai cununie religioasa) ce drepturi are sotul supravetuitor?

deoarece legislatia romana, nu prevede inca, situatia juridica a concubinajului, nici bunurile nu se bucura de un regim aparte cum ar fi al celor rezultate din casatorie.
Nu are nici o relevanta casatoria religioasa fara cea civila.
Din nefericire colegii au dreptate, nu se aplica regimul juridic al sotilor.Puteti insa sa beneficiati de bunuri in masura in care demonstrati ca ati contribuit la dobandirea lor.Pentru asta va trebuie in primul rand acte doveditoare.
In masura in care le aveti si nu va intelegeti cu ceilalti mostenitori, puteti formula actiune in justitie.
Bunurile dobandite de catre concubini au calitatea de bunuri proprietate comuna pe cote parti , sau proprii .

Sau poate exista un drept de creanta al unuia .Nicidecum concubinajul nu e asimilat , sub vreo forma , casatoriei.