avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi concubinaj

Dupa un concubinaj de 20 ani (numai cununie religioasa) ce drepturi are sotul supravetuitor?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 23:24, 28 Septembrie 2009
Liulica Gina a scris:

Dupa un concubinaj de 20 ani (numai cununie religioasa) ce drepturi are sotul supravetuitor?


deoarece legislatia romana, nu prevede inca, situatia juridica a concubinajului, nici bunurile nu se bucura de un regim aparte cum ar fi al celor rezultate din casatorie.
Nu are nici o relevanta casatoria religioasa fara cea civila.
Din nefericire colegii au dreptate, nu se aplica regimul juridic al sotilor.Puteti insa sa beneficiati de bunuri in masura in care demonstrati ca ati contribuit la dobandirea lor.Pentru asta va trebuie in primul rand acte doveditoare.
In masura in care le aveti si nu va intelegeti cu ceilalti mostenitori, puteti formula actiune in justitie.
Bunurile dobandite de catre concubini au calitatea de bunuri proprietate comuna pe cote parti , sau proprii .

Sau poate exista un drept de creanta al unuia .Nicidecum concubinajul nu e asimilat , sub vreo forma , casatoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaj mariaburete mariaburete DACA SE CONVIETUIESTE IN CONCUBINAJ ,5 ANI DE ZILE ,CARE SANT DREPTURILE PARTILOR IN CAZ DE DESPARTIRE? VA MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Partajarea bunurilor din concubinaj? (sanse doar cu martori...?) larisa09 larisa09 Am 32 de ani si am trait in concubinaj timp de 6 ani cu un barbat cu care am fost cununata doar religios si am facut nunta festiva. (nu am facut cununia ... (vezi toată discuția)
Concubinajul Manuela33 Manuela33 Concubina poate avea drept de moștenire după moartea soțului, în cazul în care casa nu a fost construită împreună? După citi ani? Ei fiind cununați ... (vezi toată discuția)