Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS de 5,5% dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS de 5,5% dividende

Bună ziua,

V-as fi recunoscătoare daca m-ati ajuta sa ma lamuresc intr-o privinta. Detin un SRL impreuna cu sotul meu. Nu suntem salariati la firma noastra, eu am un contract de angajat in alta parte, iar el unul de drepturi de autor, tot la alta firma. Pe acel contract de drepturi de autor, el plateste CASS 5,5%. De curand, contabila ne-a spus ca pe dividendele care ne revin anul acesta, pe lângă impozitul de 5%, mai trebuie plătiți plus 5,5% in cazul beneficiarilor care nu obtin alte venituri supuse taxarii CASS. Intrebările ar fi:

1. Sotul meu trebuie sa plateasca CASS 5,5 la suta, dacă deja plătește o dată, la firma cu care are contract de drepturi de autor?
2. In caz ca trebuie sa plateasca, unde anume trebuie plătiti cei 5,5% si care este procedura pas cu pas? Cu alte cuvinte, eu am banii, dar nu stiu prin ce mijloc pot sa ii trimit unde trebuie.

Vă multumesc mult!

Monica F.
Nu mai plateste daca are acel contract pe drepturi de autor care e inclus la venituri din activitati independende. Si daca i se retine cass pentru acel venit, nu va mai datora si pentru venitul din investitii (dividende).
Daca ati incasat in acest an dividendele cuvenite pentru anul fiscal 2016, veti primi acasa de la finante in 2018 decizie de impunere pentru plata contributiei la sabatate pentru venitul din dividende, daca e cazul sa platiti, si acolo va scrie suma de plata si termenul in care care so faceti.
george-neagu, moderator
Domnule George Neagu, vă mulțumesc mult pentru răspunsul foarte clar.

Cu stimă,

Monica Fernandez
Valabil pentru 2018:
CASS in procent de 10% daca venitul din dividende sau alte investitii la bursa este peste valoarea a 12 x salariul minim pe economie, adica in 2018 peste 22800 lei. Si u depunerea unei declaratii pana la 31 ianuarie.