Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... relocare la distanta de domiciliu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

relocare la distanta de domiciliu

Buna ziua!
Fata mea si-a gasit loc de munca in Brasov. A fost inregistrata la agentie de somaj in cautarea unui loc de munca in Arad. Acum dosaul de accept plata chiriei conform legislatiei a fost examinat si aprobat in Arad, dar transmis la fortele de munca Brasov. Are importanta acum agentia de somaj din Brasov sa caute pretentii ca locuinta inchiriata este la distanta de Brasov, undeva 20 km . Ce document reglementeaza la ce distanta de locul de munca trebuie sa fie locul de cazare, inchiriere.
Multumesc
Legea 76/2002
art. 76^2
(1) Persoanele înregistrate ca șomeri la agențiile pentru ocuparea forței de muncă care se încadrează în muncă, potrivit legii, într-o altă localitate situată la o distanță mai mare de 50 km față de localitatea în care își au domiciliul sau reședința și, ca urmare a acestui fapt, își schimbă domiciliul sau își stabilesc reședința în localitatea respectivă sau în localitățile învecinate acesteia, beneficiază de o primă de relocare, neimpozabilă, acordată din bugetul asigurărilor pentru șomaj, egală cu 75% din suma destinată asigurării cheltuielilor pentru locuire în noul domiciliu sau noua reședință, dar nu mai mult de 900 de lei.
....
Totusi resedinta este stabilita Feldioara ,jud Brasov. dar angajarea este in Brasov. Agentia din Arad a transmis dosarul favorabil in Brasov , si aceea invoca ca Feldioara nu poate fi zona limitrofa, ca loc de inchiriere . Nu contravine legii?