Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adaosuri la salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adaosuri la salariu

act aditional la CIM - salariul minim + un coeficient de 0,75 % din vanzari .....
cum se inregistreaza acest coeficient ( ados la salariu ) care practic est variabil , poate fi si 0 lei, poate fi si 1000 lei ?
se retin cotizatii ?
ce se trece in cartea de munca ?
intra in calculul pensiei , indemnizatiei de crestere copil , somaj?
Baza legala :In Codul Muncii Art. 155. coroborat cu Art. 38 din CCM unic la nivel national 2007-2010 , Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri

Daca nu este inregistrat in CIM ca si adaos la salar,se face act aditional .
Este acordat ocazional in functie de atingerea unui anumit target,conform politicii companiei.

Nu se inregistreaza in carnetul de munca,intrucat are caracter ocazional.

Bonusul se plateste in luna respectiva si intra in calculul pensiei,etc.

Angela D, Consultant resurse umane
1. Nu se inregistreaza in carnetul de munca.
2. Daca este trecut in statul de plata lunar, este luat in calcul si pentru pensie si pentru sanatate si pentru somaj si pentru indemnizatia de CCC.
se ia in calcul pe baza unei adeverinte , banuiesc , atata timp cat nu e trecut in cartea de munca ( la dosarul de pensii se primesc adeverinte ?!)
si cotizatii se opresc ?
multumesc
ENGFULL, utilizator
Daca sunt calculate si trecute in statul de plata (se retin contributiile legale) atunci se regasesc si in declaratiile lunare care sunt transmise de angajator la Casa de Pensii, deci sunt luate in calcul pentru pensie. Nu mai e nevoie de adeverinte.
Bonusul acordat intra in componenta venitului brut realizat.
La acest venit brut realizat se calculeaza toate obligatiile salariale si implicit acest venit este continut in declaratii,inclusiv in declaratia privind asigurarile sociale.

Acordarea punctajului la pensie incepand cu aprilie 2001 se face prin aplicarea unui algoritm de calcul asupra datelor din declaratii.

Pana in aprilie 2001 calculul pensiei se face cu ajutorul informatiilor din carnetul de munca.