Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa timbru imobil -partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa timbru imobil -partaj

Buna ziua! Pt un imobil cu valoarea de 110000 lei, ce taxa de timbru trebuie sa plătesc , in conditiile in care procentul s.a stabilit la 5%, iar eu vreau sa recuperez 85% din valoarea imobilului?
Procentul e stabilit prin OUG 80/2013, dar eu nu inteleg cum vreti sa recuperati 85% din imobil? Daca e proces de succesiune, cereti deschiderea acesteia, identificarea mostenitorilor, stabilirea cotei-parti ce le revine fiecaruia si iesirea din indiviziune cu eventual plata sultei catre cei care au o cota mai mica. Taxa de timbru la partaj se raporteaza la cota care revine fiecarui mostenitor, adica daca aveti 1/2 achitati jumatate din taxa.
Daca e partaj la bunuri comune in urma divortului taxa de timbru se calculeaza la valoarea imobilului nu la 85% pe care il pretindeti.Taxa de timbru e 3% ,probabil aveti 2 sau mai multe capete de cerere de s-a calculat 5%, sau e o gresala.

Art 5 din OUG 80/2013
(1) Cererile in materia partajului judiciar se taxeaza astfel:
a) stabilirea bunurilor supuse impartelii � 3% din valoarea acestora;
b) stabilirea calitatii de coproprietar si stabilirea cotei-parti ce se cuvine fiecarui coproprietar � 50 lei pentru fiecare coproprietar;
c) creante pe care coproprietarii le au unii fata de altii, nascute din starea de proprietate comuna � 3% din valoarea creantelor a caror recunoastere se solicita;
d) cererea de raport � 3% din valoarea bunurilor a caror raportare se solicita;
e) cererea de reductiune a liberalitatilor excesive � 3% din valoarea partii de rezerva supusa reintregirii prin reductiunea liberalitatilor;
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia � 3% din valoarea masei partajabile.
(2) Daca cererile in materia partajului judiciar prevazute de alin. (1) se formuleaza in cadrul aceleiasi actiuni, aceasta se taxeaza cu o singura taxa de 5% din valoarea masei partajabile
ContSters429609, utilizator
E vorba de partaj in urma divortului. Eu am avut mai mult de 50% din valoarea imobilului din înaintea căsătoriei.
imobilul cum e intabulat , ce cota aveti in CF? Cine "a stabilit 5%" asa cum scrieti? care e situatia concreta in actele imobilului?
ContSters429609, utilizator