Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocarea caii de acces din spatele blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocarea caii de acces din spatele blocului

Locuiesc la parterul blocului si de acum două zile s-a întrerupt curentul în zonă și prin urmare accesul în bloc pe baza cartelei nu a mai fost posibil și nici cu cheia deoarece broasca nu era funcțională. L-am contactat telefonic pe administrator spunându-i situația și mi-a recomandat să aștept până iese sau intră un locatar sau să contactez telefonic un locatar de la parter ca să-mi deschidă ușa.
Problema nu este că dumnealui ar fi trebuit să verifice din când în când funcționalitatea broaștei de la ușa , ci că ușa de acces din spatele blocului este blocată cu grilaj și lacăt. Menționez că am verificat blocurile din zonă și am constatat că blocul în care locuiesc este singurul care are o singură cale de acces/evacuare . În spațiul care ar fi trebuit să asigure accesul /evacuarea locatarilor administratorul , nu știu pe baza cărei legi sau aprobări, a amenajat loc de încasare a cotelor de întreținere. Practic locul arată nu ca un spațiu legal ci ca un *magazin de antichități* plin cu tablouri pe pereți și cu alte vechituri de prin apartamentele de unde s-au mutat locatarii și ce nu le-a mai trebuit a luat administratorul și le-a atârnat pe pereți. Ce se întâmplă în caz de urgență , incendiu, cutremur etc , dacă este blocată acea cale de acces. N-ar trebui să existe un plan de evacuare expus , să-l vadă toți locatarii? Pe unde se presupune că se face evacuarea în cazurile de urgență?
Vă rog frumos să-mi dați un răspuns detaliat și legal pt a-l prezenta administratorului. Am fotografiat ușa cu grilaj și lacăt și dacă nici în urma răspunsului dvs nu va elibera spațiul intenționez să fac o sesizare la Poliție și Pompieri. Uscătoria și celelalte spații comune , cum ar fi boxele, au fost ocupate , zic eu, abuziv de un singur locatar , pe baza unei așa zise *licitații*. Dar acelea nu sunt spații comune pt care plătim toți. Mă gândesc că într-un asemenea spațiu și-ar putea muta administratorul antichitățile , iar locatarii se vor simți în siguranţă știind că există o cale de salvare.

Vă mulțumesc anticipat.
Pai, nu mai stati pe ganduri, e clar ca nu aveti cine discuta : depuneti sesizari la ISU si la politia locala. Atasati pozele respective sesizarilor pe care le veti face.
Cu administratorul nu mai aveti ce discuta.....o sa-l caute pe el si pe presedinte cei de la ISU si de la politie.
Daca nu se vor conforma si nu vor elibera respectiva cale de acces, probabil ca asociatia va primi o amenda consistenta si pe care vor trebui sa o plateasca cei doi : administratorul ca el este cel care a blocat si presedintetel care i-a permis.
micka60 a scris:

nici cu cheia deoarece broasca nu era funcțională.

1-Administratorul de imobil nu este obligat ca permanent sa verifice starea tehnica a sistemului de acces in scara
Mai trebuie sa existe si interes si buna credinta din partea locatarilor sa intretina bunurile comune,sa comunice in situatia in care acestea nu functioneaza normal,eventual sa intervina personal sa remedieze
Nu este obligatoriu ca sa se astepte interventia administratorului de imobil pentru remedierea anumitor defectiuni la partea comuna,acestea se pot repara si prin implicarea directa a locatarilor care beneficiaza direct si utilizeaza calea de acces
2-
blocul în care locuiesc este singurul care are o singură cale de acces/evacuare
. Sunt foarte multe imobile de locuit in comun care detin 1 singura cale de acces
3-Modalitatea cum intelege administratorul de imobil sa isi decoreze locul de munca tine strict de acesta si nu exista dispozitii in vigoare care sa impuna anumita moda
Aveti dreptul sa ii comunicati ca dv nu apreciati expozitia de bunuri adunate dealungul timpului
4-In cazul imobilelor cu mai multe cai de acces ,este obligatoriu sa existe la loc vizibil,plan de evacuare
5-
Am fotografiat ușa cu grilaj și lacăt și dacă nici în urma răspunsului dvs nu va elibera spațiul intenționez să fac o sesizare la Poliție și Pompieri

Nu ati precizat concret care este legatura intre usa cu grilaj si lacat si spatiul ocupat de catre administrator
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Decat sa desfasurati demersuri catre autoritati,mult mai rapid se poate rezolva prin implicarea presedintelui de asociatie
6-
Uscătoria și celelalte spații comune , cum ar fi boxele, au fost ocupate , zic eu, abuziv de un singur locatar , pe baza unei așa zise *licitații*

Daca a existat licitatie pentru utilizarea partii comune,dv va revine obligatia sa probati ca licitatia a fost abuziva
7-
Dar acelea nu sunt spații comune pt care plătim toți.

Uscatoria ,boxele daca sunt din proiect sunt parti comune
8-
Mă gândesc că într-un asemenea spațiu și-ar putea muta administratorul antichitățile , iar locatarii se vor simți în siguranţă știind că există o cale de salvare.

ISU nu permite ca in partea comuna de imobil de locuit in comun sa fie depozitate bunuri cu risc la incendiu
Nu ati precizat concret cine detine cheia de la grilajul prevazut cu lacat ?
Din câte observ dvs ați abordat detaliile și ați pierdut din vedere esența.
Ideea principală este *blocarea celei de-a doua cale de acces in /evacuare din bloc*.
Ați reușit să faceți o analiză literară pe text, dar subiectivă pt că dvs vorbiți din punctul de vedere al *bietului* administrator.
Se pare că nu ați consultat fișa postului. De aceea am specificat că doresc un răspuns detaliat oficial (conform legii în vigoare).
Nu mă prea încântă ideea ca un utilizator să-mi răspundă la o temă serioasă. Nu știu de unde ați înțeles că problema mea era modul de *împopoțonare* a locului destinat încasării cotelor lunare de întreținere. Problema reală este că acel loc este blocat abuziv și că el ar trebui să asigure intrarea/ieșirea din bloc a locatarilor pe lângă ușa principală.
Înțeleg că s-au strecurat unele greșeli de tehnoredactare în postarea pe care am făcut-o, dar nu sunt așa de grave încât să nu se înțeleagă problema reală care mă preocupă.

Vă aduc lămuriri la cele afirmate de mine:
Răspunsul dvs:
1 nici cu cheia deoarece broasca nu era funcțională.
1-Administratorul de imobil nu este obligat ca permanent sa verifice starea tehnica a sistemului de acces in scara
Mai trebuie sa existe si interes si buna credinta din partea locatarilor sa intretina bunurile comune,sa comunice in situatia in care acestea nu functioneaza normal,eventual sa intervina personal sa remedieze
Nu este obligatoriu ca sa se astepte interventia administratorului de imobil pentru remedierea anumitor defectiuni la partea comuna,acestea se pot repara si prin implicarea directa a locatarilor care beneficiaza direct si utilizeaza calea de acces

Răspuns: este obligația administratorului să asigure bunul mers al condominiului pe care îl administrează. Obligația unui administrator de bloc nu constă numai în calcularea și încasarea cotelor de întreținere.
În acest caz se poate spune că am verificat dacă broască de la ușă este funcțională, l-am anunțat dar nici până astăzi 06.08. 2017 nu s-a remediat. În aceste zile se putea întrerupe curentul de ”N” ori. Stăteam la ușă?

Răspunsul dvs

2-blocul în care locuiesc este singurul care are o singură cale de acces/evacuare
. Sunt foarte multe imobile de locuit in comun care detin 1 singura cale de acces

Răspuns: Este vorba de situația dată. Adică , în zona în care locuiesc blocurile au fost construite în anii 80 ( mai precis 82, 83, 84 ) . Și da, toate blocurile au două căi de acces. Nu știu de ce ați crezut că m-aș fi referit la blocurile din București.
Răspunsul dvs

3-Modalitatea cum intelege administratorul de imobil sa isi decoreze locul de munca tine strict de acesta si nu exista dispozitii in vigoare care sa impuna anumita moda
Aveti dreptul sa ii comunicati ca dv nu apreciati expozitia de bunuri adunate dealungul timpului

Răspuns: Cum am spus deja, nu aceasta este preocuparea mea. Decorarea locului în care își are administratorul biroul nu mă interesează. Problema este că locul ales ca birou blochează spațiul care ar trebui să asigure o a doua cale de intrare /ieșire a locatarilor.
Răspunsul dvs

4-In cazul imobilelor cu mai multe cai de acces ,este obligatoriu sa existe la loc vizibil,plan de evacuare
Răspuns: nu există nici un plan deoarece nu există nicio a doua cale de acces. Aceasta a fost blocată.
Am fotografiat ușa cu grilaj și lacăt și dacă nici în urma răspunsului dvs nu va elibera spațiul intenționez să fac o sesizare la Poliție și ISU
Răspunsul dvs

5. Nu ati precizat concret care este legatura intre usa cu grilaj si lacat si spatiul ocupat de catre administrator
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Decat sa desfasurati demersuri catre autoritati,mult mai rapid se poate rezolva prin implicarea presedintelui de asociatie

Răspuns: Fotografiile reprezintă ușa interioară care face trecerea sprea ușa propriu-zisă de ieșire . Cea interioară este blocată cu lacăt , iar cea de ieșire este blocată pe dinafară cu grilaj (metalic). Între cele două uși este spațiul în care administratorul si-a menajat biroul de încasări.
I-am adresat administratorului problemele legate de blocare c celei de-a doua ușă de acces și aștept un răspuns oficial.
Președintele, înțeleg că a aprobat instalarea biroului de încasări deoarece săptămânal , în ziua aferentă încasărilor el este acolo și-i ține de urât administratorului.
Răspunsul dvs

6-Uscătoria și celelalte spații comune , cum ar fi boxele, au fost ocupate , zic eu, abuziv de un singur locatar , pe baza unei așa zise *licitații*

Daca a existat licitatie pentru utilizarea partii comune,dv va revine obligatia sa probati ca licitatia a fost abuziva

Răspuns: Nu, nu a fost nicio *licitație* fapt recunoscut chiar de administrator. El a spus că boxele au fost mai ÎNTÂI ocupate și abia după aceea în ședință s-a stabilit ca aceștia să plătească o chirie lunară de 4 lei. Cred că pentru a afirma că a avut loc o licitație ar trebui să existe niște documente care să ateste cum , cine și cât a licitat.

Răspunsul dvs
7-Dar acelea nu sunt spații comune pt care plătim toți.

Răspuns: Recunosc , aici este greșeala mea că nu am pus semnul întrebării. (era de altfel o întrebare retorică).

Răspunsul dvs

8-Mă gândesc că într-un asemenea spațiu și-ar putea muta administratorul antichitățile , iar locatarii se vor simți în siguranţă știind că există o cale de salvare.

ISU nu permite ca in partea comuna de imobil de locuit in comun sa fie depozitate bunuri cu risc la incendiu
Nu ati precizat concret cine detine cheia de la grilajul prevazut cu lacat ?

Răspuns: Abia după atâtea detalii fără importanță la care nu înțeleg de ce văați străduit să răspundeți, ați ajuns în sfârșit la miezul problemei.
Da, ISU nu permite dar acolo sunt depozitate dosare cu documente (adică multă hârtie plus obiectele decorative de pe pereți) care sunt inflamabile.
”În conformitate cu prevederile art.107 lit. b) din Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr.163/2007, pentru asigurarea condiţiilor de evacuare şi salvare a utilizatorilor în siguranţă în caz de incendiu, căile de evacuare se păstrează libere şi în stare de utilizare la parametrii la care au fost proiectate şi realizate. Totodată, se interzice blocarea căilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu materiale care reduc lăţimea şi înălţimea liberă de circulaţie stabilită, conform prevederilor art.110 alin. (1), Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007. Prin urmare, nu se permite depozitarea pe căile de evacuare a obiectelor care diminuează gabaritul acestor sau care pot afecta evacuarea (de exemplu: biciclete, cărucioare, mobilă, frigidere, ghivece de flori etc.)

Conform prevederilor art 110 alin. (2), „în casele scărilor, pe coridoare sau pe alte căi de evacuare ale clădirilor se interzice amenajarea boxelor ori locurilor de lucru, depozitarea materialelor, mobilierului sau obiectelor, …, care ar putea împiedica evacuarea persoanelor şi bunurilor, precum şi accesul personalului de intervenţie”

Cheia de la lacăt precum și cheia de la ușă spre exterior sunt deținute de administrator și bănuiesc, de fapt sper că și de președinte, fapt ce nu are prea multă importanță, deoarece spațiul este plin cu de toate și ar fi cam greu să te strecori.

Este bine ca atunci când pornim la drum să știm mai întâi încotro vrem să ne îndreptăm. dacă nu știm stăm acasă.
Vă rog să luați aminte la ceea ce am scris. Vă mulțumesc pt înțelegere.

în România mori cu zile. ISU și-a declinat competența și a trimis sesizarea la primaria de sector, iar primăria de sector a lăsat la latitudinea comitetului executiv al blocului rezolvarea situației. Președintele blocului, se pare că are puteri nelimitate , este chiar mai ceva decât un președinte de țară care chiar are puteri limitate, este de părere că *este bloc de proprietari și facem ce vrem noi*. prim urmare s-a gândit să facă tabel pe care locatarii să-și exprime votul dacă este sau nu de acord cu deschiderea ușii din spatele blocului. aștept un cutremur cu magnitudine mare, sau poate un incendiu etc să văd cum vor proceda locatarii la singura cale de acces în bloc. mi-a scârbă de ce-a ajuns biața noastră Românie.
Vedeti ca s -a schimbat legea. Faceti , va rog reclamatie din nou la politie si se va debloca usa din spate.