Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTOCMIRE PONTAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTOCMIRE PONTAJ

Buna ziua. Programul de lucru este de luni pana joi de la 7.30-16.Vinri de la 7.30.- 13.30, de 6 ore.In acest caz cum se intocmeste corect un pontaj ? va multumesc
Dupa parerea mea, cate 8 ore pe zi, de luni pana vineri, inclusive.
Sunt de aceiasi parere cu dvs si eu insa de exemplu am un salariat care face ore suplimentare si nu le vrea la plata , face un anumit numar de ore, stiind ca de luni pana vineri vine la servici cate 8.30 vinerea solicita 6 ore din ore suplimentare.Daca solicita in cursul saptamanii sta acasa 8 ore 30 min.
practic vinerea sta la servici 6 ore, cum sa il pontez 8? nu ma lamuresc deloc si va rog sa ma ajutati
Repartizarea acelui program o aveti mentionata in c.i.m.?
In C.I.M. se stipuleaza ca se lucreaza cu norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8ore/zi, 40/saptamana. insa printr-o nota interna, asa s-a stabilit programul de lucru luni - joi 7.30-16 iar vinerea 6 ore/zi scurta.este problema la pontaj, pentru ca o colega zice asa, programul pe zi este de 7.30-16 deci se lucreaza 8.30.daca vrea liber di ore suplimentare in cursul saptamanii ar trebui sa scad 8.30, daca vrea vineri, salariatul zice, pai eu am lucrat cate 8 ore .30 min, vreau vinerea 6 ore la liber. Cum este corect, si ce articol ar sta la baza , ca eu sa fac pontajul corect.si sa reflecte realitatea.Va multumesc
iulia2015, utilizator