Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTOCMIRE PONTAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTOCMIRE PONTAJ

Buna ziua. Programul de lucru este de luni pana joi de la 7.30-16.Vinri de la 7.30.- 13.30, de 6 ore.In acest caz cum se intocmeste corect un pontaj ? va multumesc
Programul de lucru se respecta zilnic...intre orele stabilite pentru zilele de luni-joi, respectiv vineri. Ceea ce este ora suplimentara se recupereaza in urmatoarele 60 de zile, iar daca nu este posibil se platesc. Recuperarea se face prin liber de serviciu. Deci intr-o zi salariatul va fi trecut liber in grafic iar in pontaj se poate trece 8 ore recuperare, sau RS ( recuperare serviciu ) sau orice alta mentiune care sa reprezinte recuperarea unei zile lucrate suplimentar. Daca nu este multiplu de 8 ore intr-o zi se trece numarul de ore ramase iar la finalul pontajului in coloana corespunzatoare se mentioneaza la ore compensare toate orele compensate ( respectiv recuperate ). Atentie la orele pe care le treceti la sold inceput luna si sold sfarsit luna.