Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata, Angajatorul are un agreement cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata, Angajatorul are un agreement cu o salariata angajata ...

Buna dimineata,

Angajatorul are un agreement cu o salariata angajata sa stea peste programul de 8 ore de luni pana joi cate 3-4 ore si sa nu vina vinerea.
Cum sa fac sa fie pontajul ok?...acele 3-4 ore daca apar in pontaj sunt ore suplimentare si ar trebuii platite ca si ore suplimentare?

nu stiu cum sa abordez situatia...
cum pot face?

multumesc
Sunt ore suplimentare, dar care se compenseaza in ore libere platite .

Pontajul ar fi asa : luni - joi , de exemplu, 10 ore lucrate/zi din care 2 ore suplimentare, vineri recuperare .
MULTUMESC

si daca intr-o saptamana a venit de luni-vineri cate 10 ore/zi...acele ore peste norma se considera ore suplimentare nu?...cum se platesc?
Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 90 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

Daca nu e posibilă compensarea, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia (sporul nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază).