Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Formular 010
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Formular 010

Buna ziua!
Stie cineva cum se completeaza formularul 010 pt ONG-uri. Am intrebat deja 3 contabili si nu m-a lamurit nimeni...
Multrumesc

PS: Puteti oferi si detalii in privat daca cineva considera ca este necesar.
Mai precis, am nevoie de urmatoarele lamuriri:
1. Bifez impozitul pe profit daca am declarata activitate economica in statut dar inca nu o desfasor si nici nu am de gand in viitorul apropiat?
2. Trec impozitele si activitatile asociate salariilor daca, probabil, nu o sa am activitate in viitorul apropiat?
3. Ce trec la numarul mediu de angajati daca nu-i am?
4. Data luarii in evidenta pentru diferite campuri din tabelul cu vectorul fiscal este data depunerii cererii la ANAF?
5. La final exista o anexa cu nume/prenume/denumire pentru persoana, membra CECCAR, dar eu nu am contabil sau expert contabil pentru ca nu sunt obligat avand un numar mic de membri. Sa inteleg ca nu trec nimic acolo?

Mentionez ca este vorba de o declaratie de inregistrare fiscala ci nu de mentiuni.

Multumesc anticipat!
Depuneti formularul 010 indiferent daca aveti sau nu trecut ceva similar cu activitatea economica. De fapt e gresita chiar aceasta abordare, cum ca trebuie trecut acolo in statut ceva legat de activitatea economica. Cititi instructiunile de completare la formularul 010 si completati asa cum va indica acolo ca se completeaza pentru asociatii si fundatii. Declaratia 101 la asociatii si fundatii o depuneti oricum anual pana pe 25 februarie anul urmator, chiar si cu zero. Va rog sa nu mai traiti cu impresia ca daca nu aveti asa zisa activitate economica nu mai afeti treaba cu impozitul pe profit. De fapt este o procedura de calcul in care, in anumite situatii, chiar daca aveti si o valoare mai mica la veniturilor de natura economica, tot nu veti avea de plata impozit pe profit.
Nu completati nimic legat de salariati, adica nu va deschideti vector fiscal cu tot ce inseamna impozitul pe venitul din salarii si alte contributii sociale decat in momentul cand vor aparea persoane angajate cu contract de munca sau contracte civile pe asociatie.
Data luarii in evidenta o treceti ca fiind 1 a lunii in care depuneti formularul 010. Astea le lai puteti intreba si la ghiseu unde depuneti formularul in dublu exemplar, daca aveti dubii si cred ca nu o sa va refuze un ajutor.
Acolo unde va cere date despre persoana care va tine contabilitatea veti trece datele contabilului membru ceccar cu care trebuie sa colaborati pe contract de prestari servicii contabile pentru intocmirea si semnarea bilantului anual al asociatiei.
Multumesc foarte mult pentru lamuriri!
Totusi, inca o precizare as mai dori... Legat de contabil/expert contabil. Eu nu am contabil acum si nu intentionez sa fac un contract cu o suma fixa lunara neavand inca activitate. Voi face cu siguranta in momentul in care incep activitatea. Am vazut ca la rubrica IV, punctul 7 scrie : "7. Contabilitatea este organizată și condusă pe bază de contracte de prestări servicii în domeniul contabilității, conform art. 10 alin. (3) din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare" si se poate bifa "DA" datele de identificare expert contabil sau "NU"
In cazul meu cred ca trebuie bifat "NU"...
Eu oricum nu stiu de acum cu cine voi colabora si cand...
Praipan a scris:

Mai precis, am nevoie de urmatoarele lamuriri:
1. Bifez impozitul pe profit daca am declarata activitate economica in statut dar inca nu o desfasor si nici nu am de gand in viitorul apropiat?

RM: NU. Daca nu faceti din start activitate economica, nu bifati in 010 depus ca declaratie de inregistrare fiscala. Doar daca si cand veti inicepe sa faceti activitate economica, depuneti un 010 ca declaratie de mentiuni si bifati acel punct.

2. Trec impozitele si activitatile asociate salariilor daca, probabil, nu o sa am activitate in viitorul apropiat?

RM: Vezi raspunsul la pct. anterior. Numai dupa ce va angajati salariati, alminteri nu deveniti platitori de contributii sociale obligatorii nici nu aveti de retinut si virat cote angajat sau impozitul pe venitui din salarii....

3. Ce trec la numarul mediu de angajati daca nu-i am?

RM: Treceti zero

4. Data luarii in evidenta pentru diferite campuri din tabelul cu vectorul fiscal este data depunerii cererii la ANAF?

RM: Nu neaparat - ca puteti depune anticipat 010 inainte de a incepe activitatile economice sau de a isi incepe activitatea salariatii.... vi s-a raspuns anterior...

5. La final exista o anexa cu nume/prenume/denumire pentru persoana, membra CECCAR, dar eu nu am contabil sau expert contabil pentru ca nu sunt obligat avand un numar mic de membri. Sa inteleg ca nu trec nimic acolo?

RM: Daca nu aveti inca un contabil nu completati rubrica.