Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatii instructor monitor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatii instructor monitor

buna ziua. am fost angajat pe postul de instructor monitor din cadrul unui parc de aventura, in genul celor cu tiroliene, trasee la inaltime etc.
Inceputul a fost fara nici o instruire in conformitate cu legea, ci pur si simplu "furarea meseriei" de la un coleg.Cand amsemnat contractul am scris ca nu am intrat in posesia fisei postului. dupa doua luni de cand muncesc aici nu am vazut nici o fisa postului, pe care o cer aproape zilnic administratorului care ma tot amana ca " va vorbi cu contabila.." De protectia muncii nici nu mai spun, nu am semnat nimic si nici macar nu a fost adus in discutie, desi riscurile sunt extraordinar de mari si responsabilitatea si mai si. Suntem deseori "impinsi" sa construim noi trasee, desi acestea ar trebui sa se faca de catre persoane autorizate. ba mai mult am fost amenintati ca vom fi dati afara daca nu le facem. Nu vreau sa demisionez deoarece am nevoie de vechime sa imi pot face un imprumut prin "prima casa". in prima luna stateam si peste program dar nu ne a
dat nimic in plus la salariu asa ca , desi el primeste in continuare clienti la ora de inchidere a programului, afisata, eu imi fac bagajul si plec acasa. cum ar trebui sa procedez?? va multumesc
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
si daca vreau sa public pe net un articol despre experienta mea ca si angajat acolo risc sa fiu acuzat de denigrare? atata timp cat nu aduc acuzatii fara temei si nu jignesc, cred ca nu, nui asa?
Daca nu pomeniti de numele angajatorului , puteti face asa ceva.