Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda din Germania, comunicare la care nu s-a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda din Germania, comunicare la care nu s-a răspuns în termenul precizat, posibilitate prescriere

Buna ziua,
Un angajat al firmei a condus masina societatii in germania; intre timp ne-am mutat sediul la alta adresa. Dupa 1 luna jumatate, aprox., am mers sa ridicam corespondenta care a mai venit la vechiul sediu . Am gasit o amenda pt depasire limita viteza si un formular de raspuns unde se cere identificarea conducatorului, adresa , daca suntem proprietarii autovehiculului.etc. Problema este ca termenul limita in care ne cer sa expediem formularul a trecut ( a fost pana la sf de iulie).
Cum procedam in situatia aceasta ? Plicul nu a venit cu confirmare. l-am gasit in posta pur si simplu. Daca nu au trimis la adresa corecta plicul, deci puteam sa nu aflam niciodata de amenda, si daca a trecut atat timp de cand s-a inreg incalcarea ( in luna aprilie 2017) se prescrie ? sau trebuie sa trimitem totusi formularul de raspuns ?

Multumesc !
Admin, administrator
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns ? :(